Skip to content

4 Naricon PlEast Brunswick, NJ 08816

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2022

Property Information

Block5.02
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0101

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,776
Acreage0.36

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,900
30%
Improvement Value:$73,200
70%
Total Assessment$104,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,497+2.8%
2024$12,156+3.3%
2023$11,767+0.2%
2022$11,750+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$440,000

To:

DeedBook 18446, Page 1270

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 18446, Page 1270Recorded5/17/2021

Property Sale

Sale
$282,500

To:

DeedBook 5260, Page 46

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 3925, Page 836

Property Built

Built

Year Built: 1952