Skip to content

7 Wilmot StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1939

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 8, 2024

Property Information

Block51
Lot7.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,379
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,500
30%
Improvement Value:$45,500
70%
Total Assessment$65,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,803+2.8%
2024$7,590+3.3%
2023$7,348+0.2%
2022$7,337+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

DeedBook 19492, Page 1891

Property Sale

Sale
$135,000

To:

DeedBook 4624, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1939