Skip to content

386 Old Bridge Tpke(Block 55.02 Lot 20)East Brunswick, NJ 08816

Built 1947
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 31, 2005

Property Information

Block55.02
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage5,036
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,200
49%
Improvement Value:$48,800
51%
Total Assessment$95,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,405+2.8%
2024$11,093+3.3%
2023$10,739+0.2%
2022$10,723+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 4717, Page 708

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4394, Page 200

Property Built

Built

Year Built: 1947