Skip to content

9 Gage RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 15, 2005

Property Information

Block578
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0103

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,200
35%
Improvement Value:$59,000
65%
Total Assessment$91,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,949+2.8%
2024$10,649+3.3%
2023$10,309+1.4%
2022$10,170+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 5528, Page 501Recorded8/3/2005

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,829DeedBook 4593, Page 376Recorded1/6/1999

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 4334, Page 548Recorded6/28/1996

Property Built

Built

Year Built: 1956