Skip to content

82 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Aug 29, 2001

Property Information

Block58.02
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,565
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
43%
Improvement Value:$65,800
57%
Total Assessment$115,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,854+2.8%
2024$13,475+3.3%
2023$13,045+0.2%
2022$13,025+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$180,000

To:

Sq Ft2,565DeedBook 4959, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1965