Skip to content

56 Cortland DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2002

Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
May 17, 2012

Property Information

Block58.03
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class10
DescriptionKINGWOOD
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,052
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,600
28%
Improvement Value:$125,000
72%
Total Assessment$174,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,961+2.8%
2024$20,388+3.3%
2023$19,737+0.2%
2022$19,707+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000

To:

Sq Ft3,052DeedBook 6354, Page 476

Property Sale

Sale
$590,000
DeedBook 5189, Page 624

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,016,500
DeedBook 4988, Page 401