Skip to content

5 Winesap DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2002

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block58.04
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class---
DescriptionGRANDWOOD 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,654
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,100
26%
Improvement Value:$136,900
74%
Total Assessment$185,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,209+2.8%
2024$21,602+3.3%
2023$20,912+0.2%
2022$20,881+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 18345, Page 1788

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$560,691

To:

DeedBook 5003, Page 771

Property Sale

Sale
$2,007,100

To:

DeedBook 4901, Page 841