Skip to content

18 Winesap DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 2002

Last Sale Price
$778,000
Last Sale Date
Aug 17, 2006

Property Information

Block58.05
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1303

Building Details

Building Class---
DescriptionKINGWOOD
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,054
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,200
27%
Improvement Value:$126,300
73%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,709+2.8%
2024$20,143+3.3%
2023$19,499+0.2%
2022$19,470+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$778,000

To:

Sq Ft3,054DeedBook 5710, Page 122

Property Sale

Sale
$475,850
DeedBook 5026, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 2002

Property Sale

Sale
$2,007,100
DeedBook 4901, Page 841