Skip to content

35 Whitehall RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
Sep 18, 2009

Property Information

Block581
Lot10
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,900
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$27,300
27%
Improvement Value:$72,700
73%
Total Assessment$100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,005+2.8%
2024$11,677+3.3%
2023$11,304+0.2%
2022$11,287+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$408,000

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6092, Page 839

Property Sale

Sale
$408,000

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 6092, Page 839Recorded10/6/2009

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 5196, Page 772Recorded6/24/2003

Property Built

Built

Year Built: 1956