Skip to content

51 Corona RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Date
Jul 1, 2015

Property Information

Block586
Lot18
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0702

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$27,000
32%
Improvement Value:$57,600
68%
Total Assessment$84,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+2.8%
2024$9,879+3.3%
2023$9,563+0.2%
2022$9,549+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

DeedBook 5258, Page 146Recorded12/30/2003

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 4688, Page 399Recorded9/24/1999

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

DeedBook 4026, Page 633Recorded12/10/1992

Property Built

Built

Year Built: 1956