Skip to content

20 Hamlin RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
May 15, 2018

Property Information

Block587
Lot12
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
33%
Improvement Value:$56,400
67%
Total Assessment$84,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,144+2.8%
2024$9,867+3.3%
2023$9,552+0.2%
2022$9,538+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 17185, Page 1806Recorded5/18/2018

Property Built

Built

Year Built: 1956