Skip to content

15 Allwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Oct 11, 2018

Property Information

Block588
Lot27.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,004
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
20%
Improvement Value:$120,000
80%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,008+2.8%
2024$17,516+3.3%
2023$16,956+0.2%
2022$16,931+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

To:

Sq Ft3,004DeedBook 17331, Page 1128

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 3912, Page 892

Property Built

Built

Year Built: 1956