Skip to content

9 Allwood RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Mar 6, 1992

Property Information

Block588
Lot30.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,700
33%
Improvement Value:$62,100
67%
Total Assessment$92,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,141+2.8%
2024$10,836+3.3%
2023$10,490+0.2%
2022$10,474+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000

To:

Sq Ft1,852DeedBook 3968, Page 93

Property Sale

Sale
$118,000

Property Built

Built

Year Built: 1956