Skip to content

14 Gulf RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$439,900
Last Sale Date
Jul 22, 2021

Property Information

Block588
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0701

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,656
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,100
33%
Improvement Value:$57,000
67%
Total Assessment$85,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,216+2.8%
2024$9,937+3.3%
2023$9,620+0.2%
2022$9,605+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$439,900

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 18569, Page 1788Recorded8/6/2021

Property Built

Built

Year Built: 1956