Skip to content

2 Claire RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965
Industrial

Last Sale Price
$5,145,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block58
Lot11.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1300

Building Details

Building Class10
DescriptionDIST WHSE
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage---
Acreage2.83

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
11%
Improvement Value:$819,300
89%
Total Assessment$918,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$110,254+2.8%
2024$107,242+3.3%
2023$103,816+0.2%
2022$103,660+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$5,145,000

To:

Sq Ft43,120DeedBook 17061, Page 845

Property Sale

Sale
$1,150,000

Property Built

Built

Year Built: 1965