Skip to content

18 Bruning RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2000

Property Information

Block591
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,852
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
29%
Improvement Value:$73,700
71%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,377+2.8%
2024$12,039+3.3%
2023$11,654+0.2%
2022$11,637+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,852DeedBook 4297, Page 152Recorded1/12/1996

Property Sale

Sale
$217,500

From:

To:

DeedBook 4195, Page 580Recorded11/9/1994

Property Built

Built

Year Built: 1956