Skip to content

4 Dellwood CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 1964

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Oct 23, 1992

Property Information

Block595
Lot5
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0703

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,358
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
24%
Improvement Value:$97,100
76%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,282+2.8%
2024$14,865+3.3%
2023$14,390+0.2%
2022$14,368+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft3,358DeedBook 4017, Page 709Recorded10/30/1992

Property Sale

Sale
$175,000

Property Built

Built

Year Built: 1964