Skip to content

33 Wellington RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block596
Lot20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,395
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,800
28%
Improvement Value:$81,800
72%
Total Assessment$113,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,638+2.8%
2024$13,265+3.3%
2023$12,841+0.2%
2022$12,822+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 17244, Page 353Recorded7/23/2018

Property Sale

Sale
$325,294

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 6976, Page 110NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded5/2/2017

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 4442, Page 769Recorded9/17/1997

Property Built

Built

Year Built: 1962