Skip to content

69 Wellington RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$213,000
Last Sale Date
Jan 20, 1993

Property Information

Block596
Lot38
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0803

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,395
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,600
29%
Improvement Value:$76,000
71%
Total Assessment$106,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,797+2.8%
2024$12,448+3.3%
2023$12,050+0.2%
2022$12,032+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$213,000

From:

To:

Sq Ft2,395DeedBook 4037, Page 606Recorded2/2/1993

Property Built

Built

Year Built: 1962