Skip to content

33 Sixth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1970

Last Sale Price
$99
Last Sale Date
Feb 25, 2011

Property Information

Block59
Lot1.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,230
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,000
31%
Improvement Value:$48,300
69%
Total Assessment$70,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,440+2.8%
2024$8,209+3.3%
2023$7,947+0.2%
2022$7,935+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 3933, Page 737

Property Sale

SaleMulti
$51,500
DeedBook 28480, Page 728

Property Built

Built

Year Built: 1970