Skip to content

State Route 18(Block 6.01 Lot 15.02)East Brunswick, NJ 08816

Commercial

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Mar 5, 2025

Property Information

Block6.01
Lot15.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage---
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
88%
Improvement Value:$10,000
13%
Total Assessment$80,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,604+2.8%
2024$9,342-26.7%
2023$12,751+0.2%
2022$12,732+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 19679, Page 1438

Property Sale

Sale
$14,650,000

To:

DeedBook 3573, Page 75

Property Sale

Sale
$100,000

To: