Skip to content

223 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1984
Commercial

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
Feb 21, 2014

Property Information

Block6.02
Lot6.20
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0801

Building Details

Building Class10
DescriptionOFF/BANK
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage21,684
Acreage2.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$208,800
30%
Improvement Value:$491,200
70%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$84,035+2.8%
2024$81,739-12.6%
2023$93,518+0.2%
2022$93,377+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,450,000

To:

Sq Ft21,684DeedBook 6548, Page 238

Property Sale

SaleMulti
$800,000

Property Built

Built

Year Built: 1984