Skip to content

23 Marlow RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 19, 2019

Property Information

Block602
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,044
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,100
31%
Improvement Value:$69,200
69%
Total Assessment$100,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,041+2.8%
2024$11,712+3.3%
2023$11,338+0.2%
2022$11,321+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$206,000

From:

To:

DeedBook 4064, Page 341Recorded6/4/1993

Property Sale

Sale
$204,000

From:

To:

DeedBook 3878, Page 195Recorded10/1/1990

Property Sale

Sale
$162,000

Property Built

Built

Year Built: 1963