Skip to content

16 Marlow RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1963

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Jun 24, 2005

Property Information

Block604
Lot24
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,778
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,000
32%
Improvement Value:$63,800
68%
Total Assessment$93,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,261+2.8%
2024$10,953+3.3%
2023$10,603+0.2%
2022$10,587+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$485,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 5516, Page 652Recorded7/11/2005

Property Sale

Sale
$212,500

From:

To:

Sq Ft1,506DeedBook 4547, Page 244Recorded10/1/1998

Property Built

Built

Year Built: 1963