Skip to content

7 Eggers StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Oct 7, 2021

Property Information

Block606.01
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0801

Building Details

Building Class10
DescriptionSPLIT LEVEL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,826
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,400
32%
Improvement Value:$66,700
68%
Total Assessment$98,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,777+2.8%
2024$11,455+21.7%
2023$9,416+0.2%
2022$9,402+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$480,000

To:

DeedBook 18679, Page 1814

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 366, Page 47

Property Built

Built

Year Built: 1956