Skip to content

3 Sherry RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1960

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Aug 27, 2019

Property Information

Block606
Lot24.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page0802

Building Details

Building Class---
DescriptionBI-LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,400
37%
Improvement Value:$57,400
63%
Total Assessment$91,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,021+2.8%
2024$10,719+3.3%
2023$10,377+0.2%
2022$10,361+9.3%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

To:

Sq Ft1,800DeedBook 17608, Page 441

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5060, Page 421

Property Built

Built

Year Built: 1960