Skip to content

386 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1955

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Nov 10, 2016

Property Information

Block620
Lot18.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,047
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$28,700
29%
Improvement Value:$68,900
71%
Total Assessment$97,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,717+2.8%
2024$11,397+3.3%
2023$11,033+0.2%
2022$11,016+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,047DeedBook 6908, Page 351

Property Sale

Sale
$437,500

From:

To:

Sq Ft2,047DeedBook 5898, Page 440Recorded12/6/2007

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 4015, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1955