Skip to content

14 Stratford RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1957

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 26, 2004

Property Information

Block626
Lot21
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,730
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,600
24%
Improvement Value:$62,100
76%
Total Assessment$81,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,808+2.8%
2024$9,540+3.3%
2023$9,235+0.2%
2022$9,221+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,730DeedBook 5378, Page 557Recorded9/7/2004

Property Sale

Sale
$74,500

Property Built

Built

Year Built: 1957