Skip to content

15 Dean LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$560,000
Last Sale Date
Jul 14, 2021

Property Information

Block626
Lot47
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 1 DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,820
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$18,900
16%
Improvement Value:$101,100
84%
Total Assessment$120,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,406+2.8%
2024$14,012+35.2%
2023$10,366+0.2%
2022$10,350+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,820DeedBook 18580, Page 1769Recorded8/16/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 5044, Page 798Recorded5/10/2002

Property Sale

Sale
$114,000

From:

To:

DeedBook 4190, Page 443Recorded10/18/1994

Property Built

Built

Year Built: 1950