Skip to content

12 Austin DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1971

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Jul 1, 2021

Property Information

Block632
Lot2
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class---
DescriptionSPLIT LEVEL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,041
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,000
31%
Improvement Value:$80,100
69%
Total Assessment$116,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,938+2.8%
2024$13,557+7.5%
2023$12,615+0.2%
2022$12,596+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,041DeedBook 18531, Page 1728Recorded7/12/2021

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft2,041DeedBook 18365, Page 533Recorded3/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1971