Skip to content

182 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2017

Last Sale Price
$694,000
Last Sale Date
Oct 5, 2017

Property Information

Block633
Lot27
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1203

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2BG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,186
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$41,000
24%
Improvement Value:$131,600
76%
Total Assessment$172,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,721+2.8%
2024$20,155+3.3%
2023$19,511+0.2%
2022$19,481+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$694,000

From:

To:

Sq Ft3,186DeedBook 7058, Page 888Recorded10/18/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017