Skip to content

1 Memorial DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1958

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 1, 2016

Property Information

Block637
Lot11.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,581
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,100
32%
Improvement Value:$61,400
68%
Total Assessment$90,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,865+2.8%
2024$10,568+3.3%
2023$10,230+0.2%
2022$10,215+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,581DeedBook 6889, Page 852

Property Built

Built

Year Built: 1958