Skip to content

585 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1958
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 13, 2020

Property Information

Block63
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class10
DescriptionOFFICE BLDG
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage2,236
Acreage1.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
21%
Improvement Value:$118,500
79%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,008+2.8%
2024$17,516+3.3%
2023$16,956+0.2%
2022$16,931+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$154,900

To:

Property Built

Built

Year Built: 1958