Skip to content

64 Herbert DrEast Brunswick, NJ 08816

Built 1947

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Apr 1, 2002

Property Information

Block641
Lot15.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1202

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
37%
Improvement Value:$44,700
63%
Total Assessment$71,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,524+2.8%
2024$8,291+3.3%
2023$8,026+0.2%
2022$8,014+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft1,229DeedBook 5040, Page 423

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 4525, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1947