Skip to content

345 State Route 18East Brunswick, NJ 08816

Built 1970
Commercial

Last Sale Price
$7,200
Last Sale Date
Apr 29, 2025

Property Information

Block660
Lot3.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1101

Building Details

Building Class10
DescriptionGAS STATION
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage818
Acreage0.61

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,800
73%
Improvement Value:$49,100
27%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,837+2.8%
2024$21,240+3.3%
2023$20,562+0.2%
2022$20,531+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$7,200

To:

Sq Ft818DeedBook 19722, Page 1194Recorded5/9/2025

Property Sale

Sale
$1,191,667

To:

Sq Ft818DeedBook 19509, Page 1352

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft818DeedBook 6655, Page 63NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/21/2015

Property Sale

Sale
$106,265

To:

Sq Ft818

Property Built

Built

Year Built: 1970