Skip to content

19 Fourth StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1962

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Oct 11, 2022

Property Information

Block68
Lot6.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,251
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$24,600
33%
Improvement Value:$50,700
67%
Total Assessment$75,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,040+2.8%
2024$8,793+3.3%
2023$8,512+0.2%
2022$8,499+21.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,000

To:

DeedBook 19072, Page 505

Property Sale

Sale
$221,650

From:

To:

Sq Ft1,251DeedBook 6853, Page 577NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded8/15/2016

Property Sale

Sale
$75,000

To:

DeedBook 4164, Page 527

Property Built

Built

Year Built: 1962