Skip to content

11 Greenwood CtEast Brunswick, NJ 08816

Built 2008

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Jun 22, 2004

Property Information

Block699
Lot11
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,190
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,600
19%
Improvement Value:$110,600
81%
Total Assessment$137,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,471+2.8%
2024$16,021+3.3%
2023$15,509+0.2%
2022$15,486+1.0%
Property History
Sales3

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$290,000

From:

To:

Sq Ft3,020DeedBook 5347, Page 488Recorded7/7/2004

Property Sale

Sale
$136,500

From:

To:

Sq Ft1,302DeedBook 4374, Page 225Recorded12/5/1996

Property Sale

Sale
$117,500

From:

To:

Recorded4/16/1993