Skip to content

11 Winslow AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 14, 2020

Property Information

Block701
Lot4
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class---
DescriptionCOLONIAL 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,967
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,100
26%
Improvement Value:$76,100
74%
Total Assessment$102,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,269+2.8%
2024$11,934+3.3%
2023$11,553+0.2%
2022$11,535+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$338,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 5503, Page 813Recorded6/9/2005

Property Sale

Sale
$173,000

To:

DeedBook 4693, Page 296

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,302Recorded12/23/1998

Property Built

Built

Year Built: 1953