Skip to content

131 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1953

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Jun 21, 2022

Property Information

Block703
Lot17.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1501

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
32%
Improvement Value:$48,200
68%
Total Assessment$70,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,512+2.8%
2024$8,279+3.3%
2023$8,015+0.2%
2022$8,002+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$420,000

To:

DeedBook 19015, Page 1693

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft1,229DeedBook 5406, Page 343NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/8/2004

Property Sale

Sale
$169,000

To:

DeedBook 4793, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1953