Skip to content

117 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1925

Last Sale Price
$677,000
Last Sale Date
Jan 18, 2023

Property Information

Block703
Lot24.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class10
DescriptionCONV 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage2,965
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,200
28%
Improvement Value:$96,300
72%
Total Assessment$133,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,027+2.8%
2024$15,589+3.3%
2023$15,091+0.2%
2022$15,068+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$677,000

To:

DeedBook 19133, Page 1804

Property Sale

Sale
$40,000

To:

DeedBook 29080, Page 83

Property Built

Built

Year Built: 1925