Skip to content

14 Third StEast Brunswick, NJ 08816

Built 1993
Commercial

Last Sale Price
$195,675
Last Sale Date
Mar 5, 1998

Property Information

Block70
Lot10.04
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1301

Building Details

Building Class10
DescriptionGARAGE/SVC STA
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage3,639
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,600
27%
Improvement Value:$115,200
73%
Total Assessment$156,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,824+2.8%
2024$18,310+3.3%
2023$17,725+0.2%
2022$17,698+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,675

To:

Sq Ft3,639DeedBook 4495, Page 830

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4063, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1993