Skip to content

513 State Route 18(Block 713 Lot 25.01)East Brunswick, NJ 08816

Built 1960
Commercial

Last Sale Price
$1,215,000
Last Sale Date
Oct 22, 2021

Property Information

Block713
Lot25.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1502

Building Details

Building Class10
DescriptionWAREHOUSE
Dwellings1
ZoningHC2
Sq Footage6,859
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
35%
Improvement Value:$98,800
65%
Total Assessment$151,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,152+2.8%
2024$17,656+3.3%
2023$17,092+0.2%
2022$17,066+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,215,000

To:

DeedBook 18732, Page 719

Property Sale

Sale
$500,000

To:

DeedBook 4891, Page 744

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 3976, Page 375

Property Built

Built

Year Built: 1960