Skip to content

17 Lois AveEast Brunswick, NJ 08816

Built 1954

Last Sale Price
$72,000
Last Sale Date
May 21, 1982

Property Information

Block718
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1504

Building Details

Building Class---
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,229
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
29%
Improvement Value:$53,000
71%
Total Assessment$74,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,932+2.8%
2024$8,688+3.3%
2023$8,410+0.2%
2022$8,398+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$72,000

To:

Sq Ft1,229DeedBook 32370, Page 303

Property Built

Built

Year Built: 1954