Skip to content

409 Cranbury RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2011

Property Information

Block720
Lot2.01
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1503

Building Details

Building Class10
DescriptionCAPE 1AG
Dwellings1
ZoningC1
Sq Footage1,229
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,800
51%
Improvement Value:$32,700
49%
Total Assessment$66,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,983+2.8%
2024$7,765+3.3%
2023$7,517+0.2%
2022$7,506+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950