Skip to content

438 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$365,000
Last Sale Date
Jun 10, 2022

Property Information

Block721
Lot30.02
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionRANCH 2DG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage996
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,200
40%
Improvement Value:$37,700
60%
Total Assessment$62,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,551+2.8%
2024$7,345+7.1%
2023$6,860+0.2%
2022$6,850+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$365,000

To:

Sq Ft996DeedBook 18989, Page 74

Property Built

Built

Year Built: 1951