Skip to content

273 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1965
Commercial

Last Sale Price
$3,000
Last Sale Date
Oct 25, 2005

Property Information

Block721
Lot33.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionSERVICE STATION
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage1,668
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,400
52%
Improvement Value:$49,700
48%
Total Assessment$103,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,377+2.8%
2024$12,039+3.3%
2023$11,654+0.2%
2022$11,637+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$3,000

From:

To:

DeedBook 5579, Page 850NU CodePartial parcel (6)Recorded11/9/2005

Property Sale

Sale
$72,084

To:

Sq Ft1,668DeedBook 3829, Page 179

Property Sale

SaleMulti
$40,000

Property Built

Built

Year Built: 1965