Skip to content

426 Ryders LnEast Brunswick, NJ 08816

Built 1997
Commercial

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Feb 12, 1996

Property Information

Block721
Lot33.05
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class10
DescriptionSTORE
Dwellings1
ZoningC3
Sq Footage3,416
Acreage2.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$313,100
68%
Improvement Value:$148,000
32%
Total Assessment$461,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$55,355+2.8%
2024$53,843+3.3%
2023$52,123+0.2%
2022$52,044+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$600,000

To:

Sq Ft3,416DeedBook 4304, Page 695