Skip to content

249 Milltown RdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1956

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 27, 2005

Property Information

Block721
Lot8
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1401

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,048
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$26,300
42%
Improvement Value:$36,300
58%
Total Assessment$62,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,515+2.8%
2024$7,310+3.3%
2023$7,076+0.2%
2022$7,066+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 5542, Page 138Recorded8/30/2005

Property Built

Built

Year Built: 1956