Skip to content

6 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 16, 2024

Property Information

Block726
Lot6
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class---
DescriptionRANCH 1AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage1,800
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$25,600
27%
Improvement Value:$70,800
73%
Total Assessment$96,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,573+2.8%
2024$11,257+3.3%
2023$10,897+0.2%
2022$10,881+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5527, Page 535Recorded8/2/2005

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

Sq Ft1,800DeedBook 5424, Page 726Recorded12/14/2004

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 3675, Page 382

Property Built

Built

Year Built: 1951