Skip to content

11 Hilltop BlvdEast Brunswick, NJ 08816

Built 2001
Other Exempt

Last Sale Price
$1,050,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block727
Lot11.03
Qualifier---
CountyMiddlesex
MunicipalityEast Brunswick Twp
Tax Map Page1402

Building Details

Building Class10
DescriptionCOLONIAL 2AG
Dwellings1
ZoningR3
Sq Footage3,428
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,300
14%
Improvement Value:$157,200
86%
Total Assessment$183,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2023$20,743+0.2%
2022$20,712+1.0%
2021$20,497+1.8%
2020$20,128+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,050,000

To:

DeedBook 19801, Page 1255

Property Sale

Sale
$885,000

To:

Sq Ft3,428DeedBook 19097, Page 1257Recorded11/29/2022

Property Sale

Sale
$475,000

To:

DeedBook 5018, Page 384

Property Built

Built

Year Built: 2001